29/01/2014

Motyw działania

Motywem (łac. Mowere – poruszać, popychać) określamy te czynniki, które spowodowały czyjeś działanie. Cytat z książki Psychologia dążeń ludzkich.


Wracałam z pracy zatłoczonym autobusem. Na przystanku wsiadła zmarznięta staruszka. Stałam obok faceta, który lubił alkohol, miał nawet otwartą puszkę piwa w kieszeni kurtki. Nagle wstał i stanął w drzwiach jakby chciał wysiąść. Ale nie wysiadł. Domyśliłam się, że on ustąpił miejsca tej staruszce, ale w taki dziwny sposób. Położyłam torebkę na siedzeniu i powiedziałam staruszce, że tu jest wolne miejsce. Jakoś się przecisnęła, podziękowała MI i usiadła. Zabawne. Dziękowała nie temu komu powinna. Obserwowałam. A ten amator piwa stał w drzwiach i bez przerwy ktoś go popychał, trącał, aż wylało mu się to piwo na ubranie. Nie był pijany, ale lekko wstawiony. Na każdym przystanku ktoś go trącał, a on pod nosem pouczał tych ludzi, że się nie trzymają uchwytów, że są do niczego, że on im pokaże itp. Po 6 przystankach wysiadł.



A ja bez przerwy się uśmiechałam, bo zrobiło mi się miło na duszy.


Facet ewidentnie nieszczęśliwy, poprawia sobie humor piciem. A to nie ma sensu, bo działa tylko chwilę. Potem trzeba się zmagać z życiem.


Gdyby inaczej się zachował, ustąpił tej pani miejsce i powiedział jej, że to dla niej. To on dostałby podziękowania a nie ja. Byłoby mu miło i nie psioczyłby na innych. A tak wysiadł zdenerwowany i miał powód do picia.


Jaki miał motyw takiego postępowania? Bo w środku, głęboko każdy jest dobry, tylko nie chce tego pokazać. To co w człowieku siedzi głęboko to robi odruchowo, nie zastanawia się, nie kalkuluje. I to jest przyczyną jego działania. To Boska cząstka.


Mam nadzieję, że odkryję ją w sobie. I nawet w odmiennym stanie świadomości będę robiła tylko dobre rzeczy.



autor: tiffrmc720 ze strony deviantart.com


 Piękny koniec pięknego dnia :)


 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz