12/04/2020

Smaki

Miałam dzisiaj nie włączać komputera. Jednak rozmowy na skypie przez smarfon dają wąski obraz. Na dużym ekranie jest zupełnie inaczej, ale nie można chodzić, żeby wyłączyć gaz. Są plusy i minusy, Równowaga.
Nie piekłam nic na święta, więc dostałam paschę, sernik, makowiec, ciasto cytrynowe. Jak się je tyle naraz słodkości to zachwiana jest równowaga smaków.

to wypieki mojej mamy i siostry

Od kiedy eliminuję trucizny we wszystkim co dostarczam do ciała, nastąpiła u mnie równowaga smaków. Nie mam dzikiej ochoty na konkretny smak. Jeśli mam na coś ochotę to jem. Ochota na jakiś smak sygnalizuje brak równowagi, więc trzeba ją wyrównać.
Gdy jest za dużo np. słodkiego to przychodzi ochota na coś innego, np. kwaśnego albo ostrego. Każdy organizm dąży do równowagi. Daj mu szansę na samoregulację.
Upodobanie do określonych smaków mówi też ciekawe rzeczy o danej osobie.

Słodki – informuje, że osoba ma za mało uczucia miłości.
Taka osoba czuje się za mało kochana, gdy ma nieustanną ochotę na coś słodkiego. Jest dumna i nie będzie się o nic prosiła. Gdy masz nieustanną ochotę na słodycze to daj sobie miłość, własną. Czyli pokochaj siebie takim jaki jesteś. Nie ważny jest wygląd, czy ktoś jest gruby czy nie. Kochanie siebie to akceptacja tego jaką się jest osobą.
Dobrze też jest prosić o ciepło i zainteresowanie. Łatwiej jeść słodycze niż to zrobić. Eliminacja słodkości nie jest wskazana, bo zaburza się równowagę smaków.


Słodkie produkty to nie tylko cukier i węglowodany, ale też słodkie owoce, marchew (uwielbiam), miód, groch, ziemniaki, orzechy laskowe, jaja.

Gdy jemy coś słodkiego to odczuwamy błogość, jest nam dobrze. Życzymy sobie słodkich snów, a nie dobrych snów.
Ten smak jest chyba najważniejszy. To najprostsza nagroda, która od razu poprawia nam humor.

dolce vita - słodkie życie

Ostry – informuje, że osoba ma małą pewność siebie.
Mówi o ukrytym pragnieniu dowodzenia. Ludzie niepewni swoich zalet dążą do władzy, poniżania innych, wywyższania się. Chcą dyrygować innymi, mówić wszystkim co mają robić. Ale też oczekują na jakieś dramatyczne sytuacje, żeby się bać.

Osoba powinna uwierzyć w siebie, w swoją wartość i wyjątkowość, a przy okazji nie umniejszać wartości innych. Bo przecież każdy jest wyjątkowy. Taka osoba musi wypracować kompromisy z innymi, umieć negocjować i doceniać każdego człowieka. Doceń każdą chwilę bycia na tym świecie.
Znam wiele takich osób i jest to prawdziwy opis ich osobowości. Umierają, nie robiąc nic, bo są zakłamani.
Produkty o takim smaku to: cebula, czosnek, kalafior i przyprawy.

Słony – informuje, że osoba ma coś negatywnego w ciele lub w aurze.
Dziwnie to brzmi. Miałam kiedyś kolegę, który zanim zjadł sałatkę czy cokolwiek, brał solniczkę i dosalał, zanim spróbował. Zachowywał się dziwnie, jakby go coś opętało. Był normalny, spokojny i rzeczowy, a po chwili robił się dziki, wulgarny i nieprzewidywalny.
Osoba czuje, że coś jest nie tak i zasala się. Wiadomo, że sól jest stosowana do oczyszczania i konserwowania. Człowiek jedząc słone produkty chce się zabezpieczyć i ochronić. Gdy rozpozna się ten stan to najlepiej otoczyć się „szalem” miłości i białej światłości. To pomaga i odchodzi skłonność do słonego jedzenia. Mało prawdopodobne, że osoba sama tego chciała. Można to zrobić za nią, jeśli razem mieszkacie.

Ten smak najczęściej występuje w takich produktach jak: sól, mieszanki przypraw, ryby morskie, wieprzowina, sery pleśniowe, wędliny, zimna woda.

Dulcis est somnus operanti – słono za to zapłacisz.

Pot i łzy są słone. Nadmiar i niedobór soli niszczy.

Każdy musi mieć w domu sól. Do różnych celów. Sól wymaga szerszego opisu.

Gorzki – informuje o skłonności do kłótni i agresji.
Uświadom sobie, że twoje ego chce wywołać zniszczenie i niepokój. Naucz się harmonizować swoje i innych nastroje, wprowadź spokój i zrozumienie. Oswój strach, który jest najbardziej destrukcyjną siłą.


Smak gorzki mają np. orzechy włoskie, czerwone wino, kawa, herbata, tonic, kasza gryczana, papryka słodka, tymianek, bazylia.

Gorzki jest smak porażki

Kwaśny – informuje o otwartym lub ukrytym pesymistycznym stosunku do świata.
Osoba widzi otaczającą przestrzeń w ciemnych i pozbawionych radości kolorach. Brak radości oznacza odłączenie się od Stwórcy, nie czuje połączenia ze Źródłem. To osoba zamknięta w sobie, myśląca, że świat jest wyłącznie zły. Szklanka jest w połowie pusta. Ma nieustannie kwaśną minę. Takiej osobie trudno się zmienić, pomoże tylko modlitwa.

Źródłem smaku kwaśnego są kwasy organiczne i nieorganiczne. Do produktów kwaśnych należy kefir, jogurt, biały ser, mąka, drób, kwaśne owoce, pomidory, białe wino.

Mamy jeszcze piąty smak zw.
umami, odkryty w 1909 roku przezjapońskiego psychofizyka Kikunae Ikeda (?). Nazwał go umami, co w wolnym przekładzie znaczy smaczny lub wyśmienity. Od 2000 roku mamy oficjalnie 5 smaków.
Smak ten kojarzony jest z kuchnią azjatycką (np. kurczak w 5 smakach). Niektórzy smak umami uważają za mieszankę 4 podstawowych smaków (np. ja), dla innych jest to smak kwasu glutaminowego, składnika większości białek.
Osoby, które lubią ten smak lubią sobie dogodzić, chcą w życiu doświadczać tylko przyjemności. Chcą dla siebie dobrze. I dobrze. Dbajmy o siebie.

Produkty zawierające kwas glutaminowy to, np. mięso, sery pleśniowe, sos sojowy, sos rybny, algi, pomidory, winogrona, brokuły, skorupiaki, grzyby, maggi (moja ulubiona przyprawa do rosołu), orzechy. Smak umami posiadają również produkty wysoko przetworzone, które zawierają glutaminian sodu oznaczany na opakowaniach symbolem E621. Są smaczne, ale nie wyśmienite, więc nie umami.

Produkty zawierające umami, czyli równowagę smaków, szczególnie poleca się osobom starszym czy osobom z zaburzeniami łaknienia. Smak ten pobudza wydzielanie śliny i korzystnie wpływa na apetyt. Gdy byłam dzieckiem to nic nie jadłam, ale wtedy nie było umami. Zaczęłam jeść sama z siebie, jak wszyscy dali mi spokój.

Postrzeganie i akceptowanie danego smaku jest cechą indywidualną.
Dla mnie marchewka jest bardzo słodka, a tort jest bardziej tłusty (to kolejny smak) niż słodki.


Dobrze, że się go je tylko z okazji urodzin. Sam obrazek tortu, zwłaszcza z lukrem, wzbudza we mnie wzdryganie, jakbym wiedziała ile tam jest cukru.

Za odczuwanie smaków odpowiedzialny jest język z kubkami smakowymi.

źródło rysunku: zmysl-smaku

Dzięki językowi wiemy też kiedy jedzenie jest zbyt gorące lub za zimne, czy mamy suchość w gardle.

Naukowcy nigdy się nie nudzą i wymyślili kolejny smak, którego nienawidzę.
To był 2015 r. Szosty-smak


Tylko na języku brakuje miejsca 👅


Są jeszcze produkty mdłe, bez żadnego smaku, więc po co je jeść.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz