30/11/2015

Bądź sobą c.d.


Rana porzucenia – występuje teraz bardzo często. Mówi, że rodzice nie mogą się zająć dzieckiem. Np. pojawia się nowe dziecko, rodzice spędzają w pracy całe dnie i nie poświęcają uwagi dziecku, śmierć jednego rodzica. Rana ta dotyczy rodzica płci przeciwnej i pojawia się przed 2 rokiem życia.

Maska, za którą chowa się osoba czująca się porzuconą to maska zależnego.

Sylwetka szczupła, przygarbiona, jakby potrzebowała pomocy i wsparcia. Ma duże, smutne oczy, nie wie co zrobić z rękami, brak jędrności ciała. Nie pomoże skalpel czy siłownia. Ma cichy głos, często zadaje pytania, ale potrzebuje wsparcia, a nie pomocy. Często czuje smutek, płacze.

Taka osoba jest podatna do bycia ofiarą, prowokuje trudności, zwłaszcza choroby. Każdą najbłahszą rzecz wyolbrzymia i dramatyzuje. Często zastępuje rodzica swojemu młodszemu rodzeństwu.

Gdy zależny ma wsparcie, czuje się kochany. Udają, że wszystko jest w porządku, gdy w ich związku wszystko się wali, bo boją się opuszczenia. To tak jak znana autorka kryminałów -Agata Christie. Ona tolerowała zdrady 2 swoich mężów w obawie przed samotnością.

Wydaje mi się, że dzieci celebrytów mają często te ranę. Dziećmi zajmują się nianie i inne osoby, bo rodzic "nie może", bo robi karierę.

Zależny nie może znieść, że ktoś ich nie lubi, mogą nie chcieć mieć własnych dzieci, żeby być niezależnymi. Może dużo jeść i nie tyć, popaść w bulimię. Możliwa astma, cukrzyca, depresja, migreny, czasem choroby rzadkie i nieuleczalne (na razie).


Rana upokorzenia daje o sobie znać między 1 a 3 rokiem życia. Rodzice upokarzają, poniżają, zawstydzają, porównują dziecko. Zwykle dotyczy to jedzenia i zachowania czystości. Dziecko wstydzi się, bo jest mu źle z tym co zrobiło.

Człowiek z taką raną zakłada maskę masochisty, bo chce cierpieć. Masochista ma duże ciało, którego się wstydzi, okrągłą twarz i szeroko otwarte oczy. Przez kontrolę swojej wagi rana ta często jest doskonale maskowana.

Masochista jest wrażliwy i najmniejsza rzecz może go dotknąć. Czuje się odpowiedzialny za nieszczęścia bliskich. Najmniej wsłuchuje się w swoje potrzeby, choć doskonale wie czego potrzebuje. Często jest duszą towarzystwa, wszystkich zabawia, śmieje się, także z siebie. Podświadomie się upokarza, a za tym kryje się strach i ból. Znam wiele grubych osób, które zawsze żartują, a to maska. Często używa słowa "mały" (mam mały problem, masz chwilkę czasu). Lubi małe rzeczy, nie chce mieć długów wobec innych.

Masochista ma okresy, w których czuje wolność i robi wszystkiego za dużo: za dużo je, za dużo kupuje, za dużo pracuje... Nie umie sobie poradzić z nadmiarem. Facet może mieć kilka kochanek, albo kilka prac i nie spędza czasu w domu. Ma silne poczucie obowiązku, uważa, że nie zasługuje na rozrywkę. Nagradza się jedzeniem.

Ubieranie się w obcisłe rzeczy, uwydatniające oponki, sugeruje, że rana jest głęboka. Gdy osoba kupuje ubrania w odpowiednich, dużych rozmiarach to następuje proces leczenia. Gdy przepracujesz tę ranę szybko schudniesz, bez wysiłku. Taką ranę musi mieć aktorka Kirstie Alley.

Masochista zwykle przyciąga osoby, które go upokarzają. Czuje wstręt do siebie, innych. Za wszelką cenę chce być lepszym.

Choroby: bóle pleców, problemy z oddychaniem, problemy z nogami, choroby wątroby, trzustki, gardła, skóry, serca.

Tę ranę najtrudniej sobie uświadomić i przyjąć do świadomości. Zarzucamy innym to wszystko, co robimy samym sobie, ale wolimy tego nie widzieć.



Rana zdrady jest obudzona między 2 a 4 rokiem życia. W tym czasie każde dziecko zakochuje się w swoim rodzicu, rozbudza się energia seksualna. Każdy powinien przejść kompleks Edypa. Dziewczynki uwodzą swoich ojców. Gdy rodzi się dziecko, matka zajmuje się tylko nim. Dziecko myśli, że może zastąpić jej ojca. Gdy z czasem dotrze do niego, że ojciec jest potrzebny, to nie wystąpi ta rana. Matki często mówią o synu "mój mężczyzna", uwodzą go. Nie wiedzą jaką mu robią krzywdę. Znam takie matki, które spały w jednym łóżku z nastolatkiem. Tacy synowie nigdy nie stworzą dobrego związku z kobietą, chyba, że po terapii. Jako zdrada jest przeżywane molestowanie seksualne. Żeby nie cierpieć tworzy maskę kontrolującego. Kontroluje, by być wiernym i odpowiedzialnym, by nie zostać zdradzonym.

Jeśli mężczyzna ma duże bary, bicepsy, to rana zdrady jest głęboka. Kobiety mają grube uda, wielkie pośladki, duży brzuch.

Kontrolujący jest silną osobowością, mówi to co myśli. Gdy spotka inną silną osobę, to się wycofuje. Często przerywa innym, wtrąca się, ale jemu nie wolno przerywać. Jest niecierpliwy, nie znosi powolnych ludzi, lubi wygrywać. Bywa agresywny i ma huśtawki nastrojów. Nie lubi się spóźniać i nie toleruje spóźnialskich i leniwych. Wtrąca się do rozmów innych, które go nie dotyczą.

Często kłamie, ale nie lubi być okłamywanym, nie donosi na innych, dba o dobrą opinię. Cierpi, gdy ktoś nie dotrzymuje zobowiązań. Źle znosi rozpad związku, to porażka i utrata kontroli.

Kontrolujący jedzą szybko, bo nie ma czasu do stracenia. Zanim cokolwiek spróbują to już doprawią solą.

Choroby: stawy, krwotoki, biegunki, paraliż, żołądek, wątroba, opryszczka.


Rana niesprawiedliwości rozwija się między 4 a 6 rokiem życia, w relacji z rodzicem tej samej płci. Dziecko odczuwa chłód rodzica, brak wyrażania uczuć. Maską, którą tworzy dziecko w reakcji na niesprawiedliwość, jest surowość. Zwykle zakłada ręce tak, żeby chronić splot słoneczny. Ukrywają uczucia.

Osoba surowa uważa, że inni mają więcej i na to nie zasługują. Ale jak ona będzie miała dużo to inni będą zawistni. Ciało ma proporcjonalne, nawet jak przytyje. Będzie zwalczał otyłość brzuszną i go wciągał. Kobiety noszą paski podkreślające talię, ale też, żeby nie odczuwać w pełni emocji (splot). Surowi to ludzie dynamiczni, ale sztywni, nieelastyczni. To optymiści, zaklinają rzeczywistość (będzie dobrze). Poszukują sprawiedliwości. Często mówią: zawsze, nigdy, bardzo, w ogóle, dobrze.

Bardzo boją się pomylić, często się czerwienią ze strachu przed pomyłką. Surowy nie lubi nic nie robić, gdy inni coś robią, bo to niesprawiedliwe.

W przypadku rany niesprawiedliwości brakuje poczucia, że na coś zasługujemy. Wiemy, że to nieprawda, ale tak czujemy. Pozwól sobie na kupno czegoś ładnego i niepotrzebnego, baw się, a nie tylko pracuj.

Surowy chce zasłużyć na to co mu się przytrafia, nie wierzy w szczęście tylko w ciężką pracę. (Jak dobrze, że ja nie mam tej rany, ale też nie mam samokontroli, bo za nią kryje się strach). Surowy ma obsesję na punkcie porządku.

Osoba taka rzadko choruje, kontroluje nawet czynności fizjologiczne. Często surowi wykonują zawód policjanta (mogą być sprawiedliwi).

Taka osoba powinna sobie uświadomić, że nikt nie jest w stanie kontrolować się przez całe życie.

Surowy jest osoba wrażliwą, ale nie lubi być dotykanym. Często porównuje się do innych i umniejsza swoją wartość. Szacunek, honor, duma są dla niego bardzo ważne. Lubi jedzenie słone i chrupiące, często jest wege.

Choroby: zapalenia stawów, wypalenie zawodowe, kręcz szyi, kurcze, żylaki, krosty, łuszczyca, wątroba, bezsenność, kłopoty ze wzrokiem, osteoporoza.

W życiu możliwe jest występowanie 2 lub nawet 3 ran w tym samym czasie, ale każda boli inaczej.

W książce jest jeszcze mowa o sposobach mówienia, siedzenia, wyborze samochodu, lękach, o odżywianiu się i możliwych chorobach, ale też o leczeniu ran i transformacji masek. Każdą ranę można przepracować.

Pierwszym krokiem ku wyzdrowieniu jest uświadomienie sobie wewnętrznej rany i zaakceptowanie jej.

Najlepiej zacząć od analizy swojej fizyczności. Ciało nigdy nie kłamie. Nasze ego robi wszystko, abyśmy nie widzieli ran. Ego przekonało nas do noszenia masek, bo one ratują nasze życie. 

Uzdrowienie zaczyna się od akceptacji.

A więc, żeby być sobą musimy wyleczyć swoje rany i zdjąć maski.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz