23/08/2020

Pracoholizm

Niedawno obejrzałam film „A Family Man” z Rogerem Butlerem (2017). Ciągle trafiam na ciekawe filmy ;)

To film o pracoholiku, którego syn zachorował na białaczkę. Gdy ojciec stracił pracę i poświęcił się rodzinie dziecko wyzdrowiało. (Ale skrót myślowy;)) Polecam obejrzeć jak ktoś lubi ciekawe historie. 


Zmiana w życiu następuje gdy człowiek zmieni swoje myślenie.

To naprawdę nie są cuda. To praca nad sobą, zmiana priorytetów. To tylko film, a jednak ma przesłanie. Gdy choruje dziecko przyjrzyj się rodzicom. Dorosły zawsze może zrobić więcej, bo myśli racjonalnie. Zadaj sobie pytanie: co jest takiego we mnie, że do tego doszło? Wszystko ma swoją przyczynę. Znajdź ją, a wszystko będzie dobrze.

Życie jest proste, więc żyj.

Ten film skojarzył mi się z rzeźbą w Los Angeles.

Ten człowiek z brązu jest przed wejściem do biurowca, w którym mieści się m.in. globalna firma Ernst & Young. Dla jednych ta rzeźba to ostrzeżenie, żeby nie dać się pochłonąć pracy. Dla mnie to ostrzeżenie, że jak podejmiesz pracę w tym budynku to zabiorą ci wszystko co dla ciebie ważne i będziesz niewolnikiem. Nawet nie otworzysz okna, żeby odetchnąć świeżym powietrzem, bo okien się nie otwiera. Masz wybór.

Nie byłam w LA więc nie wiem kto jest autorem tego dzieła. Artysta idealnie przedstawił obraz pracoholika. Najważniejsza jest głowa i ją zabiera praca. Pracodawca kontroluje umysł pracownika, nie pozwala by myślał o czymś innym niż praca. Zabiera też oczy by nie patrzył na nic innego niż ekran kompa. Zabiera usta by nie rozmawiał z innymi. Wszystko ma pod kontrolą. A jak jest kontrola to reszta ciała jest nieważna. Człowiek wygląda jak sflaczały. Bez umysłu ciało jest bezużyteczne, miękkie, bez życia. Czy jego praca jest naprawdę tak ważna, żeby poświęcać jej całą swoją uwagę? I ta teczka, smutno wisząca w lewej ręce.

Gdy zabraknie jednego człowieka to zostanie on zastąpiony kimś innym. Nikt po nikim nie płacze. Więc po co się tak poświęcać?

Nie musisz kochać swojej pracy, żeby być szczęśliwym. Traktuj ją jako źródło pieniędzy na fajne przyjemności. I tyle. Jeśli tak nie jest to codziennie przed pracą powiedz:

Pracuję szybko, łatwo i wydajnie.

Wszyscy są zachwyceni moją pracą.

Nawet nie zauważysz jak wszystko się zmieni wokół.

Pracę trzeba akceptować i dobrze ją wykonywać. Gdyby twoje hobby stało się pracą to natychmiast szukaj nowego hobby. Nie możesz być ciągle w pracy. Musi być równowaga: praca i przyjemności.

http://apikabu.ru/img_n/2012-09_1/z0m.jpg

 

Przesłanie: Pracuj, ale nie oddawaj całego siebie pracy, nawet gdy jest ona fascynująca. Istnieje też inne życie.


2 komentarze: