01/12/2011

Ocet jabłkowy

Postanowiłam zrobić sama ocet jabłkowy. Znany i stosowany jest od ponad 5 tys. lat, więc jest sprawdzony pod każdym względem.


Przepis jest bardzo prosty. Jabłka umyłam, pokroiłam na kawałki i włożyłam do słoika. Zalałam to wodą przegotowaną. Na 1 szklankę dałam 1 łyżkę cukru. Potem zakryłam gazą i zostawiłam w kuchni. Od czasu do czasu mieszałam drewnianą łyżką, żeby nie spleśniało. Na początku interesują się tym muszki. Pachnie ten ocet drożdżami, ale w smaku jest dobry.


Po 4 tygodniach ocet wygląda tak:



Przecedziłam i wlałam do butelki. Jest trochę mętny, ale ma się wyklarować. Nie wiem czy zdąży. bo zamierzam go stosować do picia, do sałatek i do mycia twarzy i włosów. Do picia stosuje się go rano, na 20 minut przed jedzeniem. Na szklankę letniej wody daję się 2 łyżeczki octu, 2 łyżeczki miodu, miesza i wypija. Można to zrobić wieczorem, a rano dolać trochę ciepłej wody.


Dlaczego ocet jabłkowy?


Ma właściwości odwadniające, więc zaleca się go w kuracjach odchudzających, bo przyspiesza trawienie, pobudza wydzielanie soków żołądkowych i syntezę enzymów trawiennych, usuwa złogi i pomaga rozszczepiać tłuszcze, a w rezultacie przyczynia się do obniżenia wagi.  Oczyszcza organizm z toksyn. Jest bezpieczny, bo w przeciwieństwie do spirytusowego nie zabija czerwonych krwinek. A więc jest dobry dla anemików ;) Kwas jabłkowy łącząc się z zasadami i substancjami mineralnymi, tworzy glikogen. Glikogen pomaga odbudować czerwone krwinki, poprawia stan naczyń krwionośnych, reguluje cykl menstruacyjny. Posiada wysoką zawartość potasu, który wpływa na wyciszenie układu nerwowego, reguluje prace hormonów oraz zatrzymuje w organizmie wapń, żelazo, magnez i krzem.


Niedobór potasu można rozpoznać po takich objawach jak osłabienie pamięci, wrażliwość na zimno, podatność stóp na odciski, skłonność do zaparć, podatność na przeziębienia, psucie zębów, występowanie pryszczy, bezsenność, bóle w stawach. Potas jest też konieczny do prawidłowego wzrostu dzieci, opóźnia stwardnienie naczyń krwionośnych, a więc przeciwdziała procesom miażdżycowym.


Nierozcieńczony, stosowany bezpośrednio na skórę, leczy dolegliwości skórne. Używany do płukania włosów zapobiega ich wypadaniu. Można też płukać gardło przy stanach zapalnych.


Tak więc zaczynam go stosować. Oczywiście z umiarem. 






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz