31/12/2014

Krytyk

Zasada Transerfingu


Pozwól sobie być sobą, a innym być innymi”


w dzisiejszym świecie niespecjalnie jest przestrzegana. Wręcz jest zwalczana.


 


Immanuel Kant, niemiecki filozof, profesor logiki i metafizyki, w dziele „Krytyka czystego rozumu” pisał, że wszelkie poznanie pochodzi z doświadczenia. To przedmiot pobudza nasz umysł, a bez zmysłów nie jesteśmy w stanie doświadczać świata. Nie przeczytałam do końca tej książki, bo intelektualnie jestem słaba. Zresztą osiemnastowieczny język jest mi daleki, a nie interesuję się filozofią za bardzo.


To zmysłowe odbieranie świata skutkuje tym, że jedni postrzegają rzeczy inaczej niż inni. Wykorzystując niewiedzę innych, pojawili się ludzie „dobrze poinformowani”, czyli krytycy.


Krytyk sztuki


Zajmuje się oceną dzieł artystycznych. Ma dużą wiedzę, ale czasami ta wiedza przesłania im oczy.


Nie każdy może wie, że w 1961 roku w nowojorkim Muzeum Sztuki Współczesnej (MoMA) przez 47 dni wycinanka Henriego Matisse'a „La Bateau” (Łódź ;)) wisiała do góry nogami i żaden z 34 kuratorów czy 280 krytyków sztuki czy ze 116 tysięcy zwiedzających tego nie zauważył. Ale plama ;) Zauważyła to dopiero Genevieve Habert - maklerka. Umysł ścisły górą ;) Niby podobne, ale oryginał lepszy. Odwrotnie wygląda jak rekin, a nie jak łódź.


źródło:  http://atelieruldeprint.ro/blog/724/


Pisałam kiedyś o Marinie Abramowicz. Ona jest wyjątkowa, ma dystans do siebie i sztuki. Z niczego może zrobić sztukę i ludzie to kupują. Warto obejrzeć film o niej. Marina Abramowicz Inspirująca


Krytyk literacki


Czyta wszystko co popadnie i ocenia. Ma duży wpływ na kształtowanie gustów przez pisanie recenzji, zachęca lub odradza czytanie wg swoich kryteriów. Czasem ma się to nijak do gustów zwykłych ludzi. A jednak laureaci niby prestiżowych nagród są chętnie czytani. Chyba, że wyjdzie na jaw manipulacja czy korupcja. Można też krytykować niebezpieczne książki ;)


http://www.mpolska24.pl/post/7570/gdy-ksiazka-szkodzi


 Krytyk teatralny


Na początku oceniano zgodność inscenizacji z oryginalnym dziełem. Teraz są twórcy, którzy piszą sztuki specjalnie do przedstawień teatralnych. Muszą brać pod uwagę aktualną modę, preferencje, zabawowość itp. „Starzy” artyści, tzw. klasyka, opiera się modom, bo jest ponadczasowa. Jeśli się nie podoba wszystkim, to jednak inspiruje do myślenia.


Krytyk filmowy


Ten krytyk zrodził się wraz z powstaniem filmów i również jego zadaniem jest ocenianie. Zwykle jest tak, że ważny krytyk narzuca innym swoją wolę przez hołubienie jakiejś produkcji, albo wyśmiewa jakiś gniot. Nie zawsze ma rację. Dobrze to widać w wyścigach po Oscary. Impreza jest organizowana od 1929 roku, a zwycięscy zyskują międzynarodową sławę i prestiż. O historii tej imprezy można przeczytać tu http://histmag.org/Historia-Oscarow-2608


Nie trzeba pamiętać wszystkich filmów, ale ciekawe jest, że czasem wygrywały filmy, które podobały się tylko krytykom, a nie publiczności. Niektóre dobre filmy nie dostały nagrody, bo dostał ją inny lepszy. Pisałam kiedyś o tym. Zobacz tu Nagroda AF


Np. 10 ceremonia: wygrał film „Życie Emila Zoli”, a najbardziej znany jest „Narodziny gwiazdy”. Wyróżniono niemiecką aktorkę Luise Rainer (zmarła dzisiaj 30.12.2014 w Londynie), a najbardziej znana jest Greta Garbo czy Barbara Stanwyck.


Ciekawostka: na chybił trafił wybrałam 10 ceremonię, bo była dawno. Natknęłam się na nazwisko Rainer. Potem kliknęłam na nią, żeby się czegoś o niej dowiedzieć. Zobaczyłam, że umarła dzisiaj i była pierwszą aktorką, która dostała Oscara 2 razy z rzędu. Nie widziałam żadnych wzmianek o jej śmierci, myślałam, że mam zwidy, aż zobaczyłam tę wiadomość Luise Rainer dodaną 48 minut wcześniej. Ta notka nie weszła na główną stronę, a jednak ja ją zauważyłam. Pasowała mi do wpisu. To nie tylko synchroniczność, to przenikanie się światów. Poczułam się jak medium. Pisałam już o artystach w rocznicę ich urodzin lub śmierci. Ale nigdy gdy ich dusza opuszczała ciało.


Aktorka miała 104 lata. Żegnaj.



 Krytyk kulinarny


To hit ostatnich lat. Nie gotują, nie prowadzą biznesu, ale mają moc. Mówią nam jak co smakuje. Jak to brzmi ??? Każdy ma przecież inne preferencje, inne smaki, a tu ktoś ci mówi co jest dobre, nawet jak ci nie smakuje.


Np. Maciej Nowak – dziennikarz, publicysta, felietonista, krytyk teatralny i kulinarny, satyryk. Pojawia się wszędzie. Czy każdy krytyk jest gruby?


Trochę współczuję takim ludziom, bo muszą jeść wszystko. Oni się dla nas poświęcają. A ja nie zjem wszystkiego co polecają. Mam własny smak.


Zadziwiające jest, że każdy kucharz chce zdobyć gwiazdkę. Nie z nieba, ale od producenta opon Michelina. Od 1900 roku wydają czerwone przewodniki po restauracjach. Presja jest bardzo duża, kilka lat temu Bernard Loiseau popełnił samobójstwo, bo przewodnik obniżył noty jego restauracji http://niniwa22.cba.pl/honor-kucharza.htm Do czego może prowadzić krytyka. Akurat opinia tych krytyków nic dla mnie nie znaczy.  Oni nie cofną się nawet przed zjedzeniem steku z delfina. Po co?!


Krytyk muzyczny


Tym krytykiem może być każdy. W popularnych programach jedni artyści krytykują innych. Im bardziej zdolny człowiek, tym krytyka większa. Można jechać po bandzie. Najlepiej, żeby delikwent się popłakał, bo to fajny widok.


Nagrody muzyczne dostają często ci, o których po roku nikt już nie pamięta. Jednak konkursy prestiżowe, jak chopinowski, wyłaniają osobowości. Mogą nawet nie wygrać, ale się pokażą. Żeby zaistnieć trzeba dać się skrytykować.


 Krytyk rodzicielski


Każdy ma takiego. To rodzice. Zawsze wiedzą lepiej od nas co dobre, a co złe. Dzisiejsza informacja z faktu: „Janda jest zdruzgotana, nie akceptuje faceta córki”.


Córka ma 39 lat i ma swój rozum, ale matka wie, że będzie cierpiała, bo będzie. Kolejna wiadomość: „rodzice Isabel nie akceptują jej męża”. Przecież razem nie mieszkają, ale też wiedzą, że im nie wyjdzie. Rodzice zawsze wiedzą lepiej, bo mają doświadczenie. Niestety nie da się na cudzym doświadczeniu zdobyć własnego. Moi rodzice ciągle mnie krytykują, więc o wszystkim im nie mówię i mam spokój. Czy też tak masz?


 Krytyk ludzi


To modny ostatnio kołcz. On ci powie co robisz źle, co masz robić, żeby być szczęśliwym, jak masz się ubierać, co masz mówić, czego nie mówić. On ci powie jak z normalnego człowieka staniesz się dziwadłem, podobnym do wszystkich. Zawsze możesz wrócić do siebie.


Dziwne, że kołcze nic nie osiągają w życiu oprócz mówienia innym co mają robić. Jest duża umieralność w tym środowisku.


 Krytyk wewnętrzny


Pracuje dzień i noc i zawsze jest z nami.


Już na początku wpisu mój krytyk wewnętrzny ocenił moje możliwości intelektualne. Ale jest na to rada. W dobie internetu możesz wszystko znaleźć, wszystkiego się dowiedzieć. Więc jeśli czytanie tego dzieła też ci nie wychodzi to przeczytaj to http://www.kul.pl/files/450/Kant.pdf


Ktoś zadbał, żeby wiedza była przekazywana w przystępny sposób. Dziękuję.


Stosowanie zasady wymienionej na wstępie jest łatwe jeśli chodzi o część pierwszą. Łatwo być sobą, jeśli otaczasz się właściwymi ludźmi, którzy cię akceptują. Bo ty wtedy też siebie akceptujesz. Jeśli ktoś postępuje niezgodnie z moją wewnętrzną moralnością to pozwalam im być innymi, ale będę obnażać ich zachowanie. Nie ma mojej zgody na tortury, zabijanie, krzywdzenie, szykanowanie, manipulowanie. Nie mam władzy, żeby ich powstrzymać, ale ujawniać mogę i będę.


Krytyk wszystkiego


To zwykle zgorzkniały i nieszczęśliwy człowiek, który o tym nie wie. Krytykuje wszystko i wszystkich, bo nie zachowują się tak jak chce krytyk. Zwykle chorują na wątrobę, bo są wiecznie niezadowoleni. Mogą ci skutecznie zatruć życie.


Krytyk natury


Ha, ha, nie ma takiego krytyka. ;) Natura podoba się wszystkim. Choć każdy może zobaczyć coś innego. Dzisiaj na niebie zobaczyłam anioła, a może ptaka, a może to Luise Rainer (nie znam godziny jej śmierci).



Tę fotkę zrobiłam dzisiaj o godz. 11:34:53 na zachodnim niebie, nie wiedziałam, że będzie mi pasowała do tego wpisu ;) Czy to metafizyka? Coś podobnego jak ze Stachurą, o którym pisałam niedawno.


Po pracy pojechałam do knajpy. Spotkałam znajomego z Iraku. Przyleciał do Polski na bal. Mówi, że tu jest lepiej niż tam. Potem jedzie do Niemiec, bo tam jest lepiej niż tu. Oceniać każdy może, to nie krytyka.


Krytyk to nie wyrocznia. Miej do tego dystans.


Jeśli nie masz pomysłu na życie to zostań krytykiem czegoś. Na pewno dużo zarobisz, ale nie będziesz Transerferem.


 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz