06/04/2015

Punkt widzenia

Ojciec medycyny, Hipokrates z Kos, powiedział:


 


"Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem."


 


Bardzo prawdopodobne, że to powiedział. Żył w V wieku p.n.e. 83 albo 90 lat. Uczył się od ojca i podczas podróży. Wiedział, że profilaktyka jest najważniejsza, bo lepiej zapobiegać niż leczyć. Higiena, środowisko i klimat, w którym żyje człowiek mają wpływ na jego zdrowie. Uważał, że z twarzy człowieka można wyczytać na co choruje. Jedzenie jest ważne dla zdrowia człowieka. Za jego czasów chyba ludzie nie obżerali się, stad to porównanie do leków. A więc UMIAR.




Hrabia Lew Tołstoj, rosyjski powieściopisarz i myśliciel. Żył 82 lata w XIX-XX wieku. Był charyzmatyczną postacią, przyciągał ludzi, a oni chcieli zakładać komuny i żyć wg jego zasad. Jego twórczość jest bogata w „złote myśli”. A oto jedna z nich:


 


Bóg dał człowiekowi pożywienie, a diabeł kucharzy.”


 


Tołstoj był prostym człowiekiem więc preferował proste życie i proste jedzenie. Ważne jest kto przygotowuje nasze pożywienie, jaki ma nastrój, co myśli, jaką ma energię. Obcy człowiek nie wie co jest dla nas dobre. Kiedyś ludzie nie jadali „na mieście”. Nie było dziwnych chorób.



 


Albert Einstein (76) uważał, że wegetarianizm to kwestia wyboru. Czytam teraz książkę Abrahama Paisa „Tu żył Albert Einstein”. Nie mam pojęcia dlaczego uważa się, że nie jadł mięsa. To list napisany na 2 lata przed śmiercią.



 


Ta książka cytuje wiele jego listów i artykułów prasowych, z których wyłania się zupełnie inny człowiek niż podają w mediach. Ciekawe kto ma oryginały jego listów? Może Bill Gates.



W starożytnych Chinach ważne było zdrowie, a nie choroby. Ważny był człowiek.


Ogromną wagę przywiązywano do profilaktyki i do diagnostyki.


Cytat z traktatu Su Wen:


 


"Jeśli jesteś chory i idziesz do lekarza, jest tak,


jak gdybyś odczuwając pragnienie zabrał się za kopanie studni".


 


To zdecydowanie za późno. Przecież objawy występują dużo wcześniej, a są ignorowane.


Chińskie przysłowie:


Wybitni lekarze leczą jeszcze nie ujawnione choroby,


natomiast słabi lekarze leczą widoczne choroby.”


 


Dlatego w starożytnych Chinach płacono czasami lekarzom tak długo, jak długo ich podopieczni byli zdrowi; w innych wypadkach odmawiano zapłaty.


Kolejny cytat z traktatu medycznego "Złote Zwierciadło Medycyny":


 


"Leczyć bez znajomości praw Nieba i Ziemi to prowokować nieszczęścia i biedy".


 


Wszystko na świecie oparte jest na prawach natury, czyli na Prawie Pięciu Elementów. Człowiek też. Gdy brak równowagi tych Elementów, to człowiek choruje.


Na koniec cytat z Protokołów Mędrców Syjonu – 24 wykłady z 1897 roku. To wizja naszych czasów. Polskie tłumaczenie pochodzi z 1936 r.


 


Trucizny będą ukryte we wszystkim, co ich otacza, co piją, jedzą, wdychają i noszą. Musimy być genialni w rozprowadzaniu trucizn ponieważ mogą widzieć daleko."


 


Czasy się zmieniły.


Zdrowia nie ma na talerzu, na widelcu, w szklance, w sklepie.  Zdrowie to dobrostan człowieka. Małgorzata Braunek czy Irena Jarocka, osoby prowadzące „zdrowy tryb życia” i odżywiające się „zdrowo” zachorowały. Musiały być zdziwione. Umarły na raka.


Każdy pokarm może być dobry dla jednych, a szkodliwy dla drugich. Trzeba obserwować siebie i to wiedzieć. Nie podążać za reklamami i za innymi.


Żywność w obecnych czasach zawiera wszystko oprócz pokarmu. A codziennie donoszą, że coś działa przeciwrakowo.


Nie daj się zwieść.


 


 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz